Bourns Inc. SRP1770C-1R0M
Part No.:
SRP1770C-1R0M
Description:
FIXED IND 1UH 48A 1.5 MOHM SMD
Shipping
SRP1770C-1R0M Information
Series:
SRP1770C
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
48 A
Current - Saturation (Isat):
68A
DC Resistance (DCR):
1.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)