Bourns Inc. SRP1770C-150M
Part No.:
SRP1770C-150M
Description:
FIXED IND 15UH 14A 19.5 MOHM SMD
Shipping
SRP1770C-150M Information
Series:
SRP1770C
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
23A
DC Resistance (DCR):
19.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Height - Seated (Max):
0.276" (7.00mm)