Bourns Inc. SRP1265CC-R47M
Part No.:
SRP1265CC-R47M
Description:
IND SMD 0.47UH 45A
Shipping
SRP1265CC-R47M Information
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
45 A
Current - Saturation (Isat):
66A
DC Resistance (DCR):
1.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
75MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)