Bourns Inc. SRP1265CC-8R2M
Part No.:
SRP1265CC-8R2M
Description:
IND SMD 8.2UH 13A
Shipping
SRP1265CC-8R2M Information
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13 A
Current - Saturation (Isat):
22A
DC Resistance (DCR):
15.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)