Bourns Inc. SRP1265CC-6R8M
Part No.:
SRP1265CC-6R8M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 6.8UH 15A
Shipping
SRP1265CC-6R8M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1265CC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
25A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)