Bourns Inc. SRP1265CC-1R0M
Part No.:
SRP1265CC-1R0M
Description:
IND SMD 1UH 35A
Shipping
SRP1265CC-1R0M Information
Series:
SRP1265CC
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
35 A
Current - Saturation (Isat):
50A
DC Resistance (DCR):
2.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)