Bourns Inc. SRP1245CC-4R7M
Part No.:
SRP1245CC-4R7M
Description:
IND SMD 4.7UH 14A
Shipping
SRP1245CC-4R7M Information
Series:
SRP1245CC
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
27A
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)