Bourns Inc. SRP1245CC-3R3M
Part No.:
SRP1245CC-3R3M
Description:
IND SMD 3.3UH 20A
Shipping
SRP1245CC-3R3M Information
Series:
SRP1245CC
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
20 A
Current - Saturation (Isat):
32A
DC Resistance (DCR):
8.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)