Bourns Inc. SRP1245CC-2R2M
Part No.:
SRP1245CC-2R2M
Description:
IND SMD 2.2UH 25A
Shipping
SRP1245CC-2R2M Information
Series:
SRP1245CC
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
25 A
Current - Saturation (Isat):
40A
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)