Bourns Inc. SRP1245CC-150M
Part No.:
SRP1245CC-150M
Description:
IND SMD 15UH 9A
Shipping
SRP1245CC-150M Information
Series:
SRP1245CC
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
38mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
8MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)