Bourns Inc. SRP1245A-6R0M
Part No.:
SRP1245A-6R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 6UH 11.5A 16.5MOHM SMD
Shipping
SRP1245A-6R0M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1245A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.5 A
Current - Saturation (Isat):
21.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
16.5mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)