Bourns Inc. SRP1050WA-5R6M
Part No.:
SRP1050WA-5R6M
Description:
IND POWER HC 5.6UH 13.2A SHLD
Shipping
SRP1050WA-5R6M Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.2 A
Current - Saturation (Isat):
16.2A
DC Resistance (DCR):
11.7mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)