Bourns Inc. SRP1050WA-1R8M
Part No.:
SRP1050WA-1R8M
Description:
IND POWER HC 1.8UH 24A SHLD
Shipping
SRP1050WA-1R8M Information
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
24 A
Current - Saturation (Isat):
26A
DC Resistance (DCR):
4.6mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
28MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)