Bourns Inc. SRP1050WA-1R5M
Part No.:
SRP1050WA-1R5M
Description:
IND POWER HC 1.5UH 25A SHLD
Shipping
SRP1050WA-1R5M Information
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
25 A
Current - Saturation (Isat):
28A
DC Resistance (DCR):
4.3mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
31MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)