Bourns Inc. SRP1050WA-1R0M
Part No.:
SRP1050WA-1R0M
Description:
IND POWER HC 1UH 30A SHLD
Shipping
SRP1050WA-1R0M Information
Series:
SRP1050WA
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
37A
DC Resistance (DCR):
2.76mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
38MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)