Bourns Inc. SRP1040VA-6R8M
Part No.:
SRP1040VA-6R8M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 6.8UH 10.5A 22.3 MOHM
Shipping
SRP1040VA-6R8M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1040VA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10.5 A
Current - Saturation (Isat):
11A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
22.3mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
12MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)