Bourns Inc. SRP1040VA-5R6M
Part No.:
SRP1040VA-5R6M
Description:
FIXED IND 5.6UH 12A 17.5MOHM SMD
Shipping
SRP1040VA-5R6M Information
Series:
SRP1040VA
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
12 A
Current - Saturation (Isat):
13A
DC Resistance (DCR):
17.5mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
14MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)