Bourns Inc. SRP1040VA-4R7M
Part No.:
SRP1040VA-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 13A 15.3MOHM SMD
Shipping
SRP1040VA-4R7M Information
Series:
SRP1040VA
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13 A
Current - Saturation (Isat):
15A
DC Resistance (DCR):
15.3mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)