Bourns Inc. SRP1040VA-3R3M
Part No.:
SRP1040VA-3R3M
Description:
FIXED IND 3.3UH 15A 11.8MOHM SMD
Shipping
SRP1040VA-3R3M Information
Series:
SRP1040VA
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
18A
DC Resistance (DCR):
11.8mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)