Bourns Inc. SRP1040VA-220M
Part No.:
SRP1040VA-220M
Description:
FIXED IND 22UH 6A 72 MOHM SMD
Shipping
SRP1040VA-220M Information
Series:
SRP1040VA
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
72mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)