Bourns Inc. SRP1040VA-1R5M
Part No.:
SRP1040VA-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 22A 4.5MOHM SMD
Shipping
SRP1040VA-1R5M Information
Series:
SRP1040VA
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
22 A
Current - Saturation (Isat):
27A
DC Resistance (DCR):
4.5mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)