Bourns Inc. SRP1040VA-1R0M
Part No.:
SRP1040VA-1R0M
Description:
FIXED IND 1UH 27A 3.07 MOHM SMD
Shipping
SRP1040VA-1R0M Information
Series:
SRP1040VA
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
27 A
Current - Saturation (Isat):
29A
DC Resistance (DCR):
3.07mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
44MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)