Bourns Inc. SRP1038CC-150M
Part No.:
SRP1038CC-150M
Description:
IND SMD 15UH 6.3A
Shipping
SRP1038CC-150M Information
Series:
SRP1038CC
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.3 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)