Bourns Inc. SRP1038AA-6R8M
Part No.:
SRP1038AA-6R8M
Description:
IND,11X10X3.8MM,6.8UH20%,7.8A,SH
Shipping
SRP1038AA-6R8M Information
Series:
SRP1038A
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.8 A
Current - Saturation (Isat):
12.2A
DC Resistance (DCR):
24.5mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
13MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)