Bourns Inc. SRP1038AA-4R7M
Part No.:
SRP1038AA-4R7M
Description:
IND,11X10X3.8MM,4.7UH20%,8.8A,SH
Shipping
SRP1038AA-4R7M Information
Series:
SRP1038A
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.8 A
Current - Saturation (Isat):
15.2A
DC Resistance (DCR):
19mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)