Bourns Inc. SRP1038AA-3R3M
Part No.:
SRP1038AA-3R3M
Description:
IND,11X10X3.8MM,3.3UH20%,11A,SHD
Shipping
SRP1038AA-3R3M Information
Series:
SRP1038A
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
17.5A
DC Resistance (DCR):
11.8mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)