Bourns Inc. SRP1038AA-150M
Part No.:
SRP1038AA-150M
Description:
IND,11X10X3.8MM,15UH20%,6.25A,SH
Shipping
SRP1038AA-150M Information
Series:
SRP1038A
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.25 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)