Bourns Inc. SRP1038AA-100M
Part No.:
SRP1038AA-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND,11X10X3.8MM,10UH20%,7.5A,SHD
Shipping
SRP1038AA-100M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP1038A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
8.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)