Bourns Inc. SRP0612F-4R7M
Part No.:
SRP0612F-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 3.9A 82 MOHM SMD
Shipping
SRP0612F-4R7M Information
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
6.3A
DC Resistance (DCR):
82mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)