Bourns Inc. SRP0612F-3R3M
Part No.:
SRP0612F-3R3M
Description:
FIXED IND 3.3UH 5A 50 MOHM SMD
Shipping
SRP0612F-3R3M Information
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)