Bourns Inc. SRP0612F-1R5M
Part No.:
SRP0612F-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 6A 32.8 MOHM SMD
Shipping
SRP0612F-1R5M Information
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.1 A
Current - Saturation (Isat):
9A
DC Resistance (DCR):
32.8mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
35MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)