Bourns Inc. SRP0612F-100M
Part No.:
SRP0612F-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10UH 2.7A 157 MOHM SMD
Shipping
SRP0612F-100M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP0612F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.240" L x 0.240" W (6.10mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)