Bourns Inc. SRP0512F-4R7M
Part No.:
SRP0512F-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 3.1A 100MOHM SMD
Shipping
SRP0512F-4R7M Information
Material - Core:
Metal
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
4.1A
DC Resistance (DCR):
101mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)