Bourns Inc. SRP0512F-2R2M
Part No.:
SRP0512F-2R2M
Description:
FIXED IND 2.2UH 4.2A 51.5MOHM SM
Shipping
SRP0512F-2R2M Information
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
49.2mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)