Bourns Inc. SRP0512F-1R5M
Part No.:
SRP0512F-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 6.2A 29 MOHM SMD
Shipping
SRP0512F-1R5M Information
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
7.2A
DC Resistance (DCR):
31.2mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)