Bourns Inc. SRP0512F-1R0M
Part No.:
SRP0512F-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1UH 6.5A 23 MOHM SMD
Shipping
SRP0512F-1R0M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP0512F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7 A
Current - Saturation (Isat):
10A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)