Bourns Inc. SRP0412F-6R8M
Part No.:
SRP0412F-6R8M
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.9A 223MOHM SMD
Shipping
SRP0412F-6R8M Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
160mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
21MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)