Bourns Inc. SRP0412F-4R7M
Part No.:
SRP0412F-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.6A 128MOHM SMD
Shipping
SRP0412F-4R7M Information
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
DC Resistance (DCR):
124mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)