Bourns Inc. SRP0412F-2R2M
Part No.:
SRP0412F-2R2M
Description:
FIXED IND 2.2UH 4.1A 57.5MOHM SM
Shipping
SRP0412F-2R2M Information
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
57.6mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)