Bourns Inc. SRP0412F-1R5M
Part No.:
SRP0412F-1R5M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 1.5UH 4.8A 43.3MOHM SM
Shipping
SRP0412F-1R5M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP0412F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
6.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
37.8mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)