Bourns Inc. SRP0312F-R47M
Part No.:
SRP0312F-R47M
Description:
FIXED IND 470NH 6.6A 17.8MOHM SM
Shipping
SRP0312F-R47M Information
Series:
SRP0312F
Product Status:
Active
Type:
Molded
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.3 A
Current - Saturation (Isat):
8A
DC Resistance (DCR):
17.6mOhm Max
Q @ Freq:
5 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
108MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.130" L x 0.122" W (3.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)