Bourns Inc. SRP0312F-2R2M
Part No.:
SRP0312F-2R2M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 2.2UH 3.1A 74 MOHM SMD
Shipping
SRP0312F-2R2M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRP0312F
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
74mOhm Max
Q @ Freq:
5 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
39MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.130" L x 0.122" W (3.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)