Bourns Inc. SRN6028C-680M
Part No.:
SRN6028C-680M
Description:
FIXED IND 68UH 770MA 510MOHM SMD
Shipping
SRN6028C-680M Information
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
810 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
DC Resistance (DCR):
420mOhm
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)