Bourns Inc. SRN6028C-220M
Part No.:
SRN6028C-220M
Description:
FIXED IND 22UH 1.4A 162 MOHM SMD
Shipping
SRN6028C-220M Information
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
DC Resistance (DCR):
138mOhm
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)