Bourns Inc. SRN6028C-1R0Y
Part No.:
SRN6028C-1R0Y
Description:
FIXED IND 1UH 5.2A SMD
Shipping
SRN6028C-1R0Y Information
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
5.75A
DC Resistance (DCR):
10mOhm
Q @ Freq:
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
110MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)