Bourns Inc. SRN6028C-121M
Part No.:
SRN6028C-121M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
FIXED IND 120UH 0.68A SMD
Shipping
SRN6028C-121M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN6028C
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
680 mA
Current - Saturation (Isat):
720mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
750mOhm
Q @ Freq:
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
6028
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)