Bourns Inc. SRN4018BTA-470M
Part No.:
SRN4018BTA-470M
Description:
IND,4X4X1.6MM,47UH20%,0.44A,SHD
Shipping
SRN4018BTA-470M Information
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
440 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
DC Resistance (DCR):
650mOhm
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)