Bourns Inc. SRN4018BTA-1R5Y
Part No.:
SRN4018BTA-1R5Y
Description:
IND,4X4X1.6MM,1.530%UH20%,2.4A,S
Shipping
SRN4018BTA-1R5Y Information
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
3.3A
DC Resistance (DCR):
37mOhm
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
75MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)