Bourns Inc. SRN4018BTA-1R2Y
Part No.:
SRN4018BTA-1R2Y
Description:
IND 1.2UH 30% 2.8A SHD
Shipping
SRN4018BTA-1R2Y Information
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.7A
DC Resistance (DCR):
30mOhm
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
81MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)