Bourns Inc. SRN4018BTA-1R0Y
Part No.:
SRN4018BTA-1R0Y
Description:
IND,4X4X1.6MM,1.030%UH20%,3.2A,S
Shipping
SRN4018BTA-1R0Y Information
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
27mOhm
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
90MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)